Jakich appek używam na maku?

Tak się złożyło, że pracując zawodowo, jakieś 7-8 lat temu, dostałem maca. Sprzęt ten pokochałem na tyle, że w tym roku kupiłem pierwszy raz również prywatny sprzęt tego typu.

Pracując przez te lata, polubiłem się z paroma przydatnymi programami, które chciałem tutaj opisać. W niektórych przypadkach, przedstawię dwa rozwiązania, darmowe jak i płatne. Płatne aplikacje na maca często radzą sobie dużo lepiej, niż darmowe odpowiedniki, niestety ze względu na licencję nie zawsze można ich używać w firmie.

Opis obejmuje tylko programy związane z graficznym interfejsem użytkownika, na programy konsole przyjdzie czas w osobnym wpisie.

Rectangle

Licencja: Open source + możliwość kupienia wersji płatnej

Pierwszy program, który chciałem opisać, rozwiązuje dosyć prosty problem, zarządzania oknami. Niestety zarządzanie oknami to coś co na systemach Apple dosyć kuleje. Nie ma tutaj nawet standardowo prostej opcji przyciągania okien do siatki. Problem ten rozwiązuje darmowe oprogramowanie o nazwie Rectangle.

Rectangle

Jak widać mamy tu opcje zmienienia wielkości okna, do prawie każdego rozmiaru.

Dodatkowo oprócz tego, okno automatycznie będzie się przyciągać do krawędzi ekranu.

Rectangle

Maccy

Licencja: Open source

Kolejne oprogramowanie jest managerem schowka. Pozwala w łatwy sposób zbierać historycznie zawarte w nim wartości i łatwe wklejanie w razie potrzeby.

Maccy

Stats

Licencja: Open source

Stats, jak sama nazwa wskazuje, jest oprogramowaniem które umożliwi nam wyświetlenie statystyk działającego systemu, takich jak:

Prosto i skutecznie integruje się z Macowym menubarem:

Stats

BetterDisplay

Licencja: Komercyjna, darmowa alternatywa - Monitor Control

BetterDisplay to aplikacja, która jest szwajcarskim scyzorykiem jeśli chodzi o obsługę monitorów zewnętrznych. Z funkcji z których osobiście korzystam, mamy tutaj:

BetterDisplay

TGPro

Licencja: Komercyjna

TGPro umożliwia pomiar aktualnej temperatury komputera marki Apple Mac. W teorii ta opcja istnieje również we wspomnianym wcześniej Stats, ale w praktyce, nie działa ona (przynajmniej na razie) na komputerach z procesorami M1/M2.

Oprócz samego pomiaru, mamy tu możliwość ręcznego włączania wentylatorów gdy osiągnięta zostanie konkretna temperatura. W teorii system sam powinien o to dbać, w praktyce zauważyłem, że Mac lubi się rozgrzewać nawet do 90 paru stopni zanim wentylatory zostaną włączone.

TG Pro

NetNewsWire

Licencja: Open source

NNW jest schludnie wyglądającym klientem RSS. Posiada również wersję na iOS'a. Jego największą zaletą jest możliwość ściągania feedów nie tylko lokalnie, ale również sychronizując je z popularnymi rozwiązaniami tego typu. Sam używam z FreshRSSem postawionym na domowym serwerze, ale jeśli ktoś preferuje rozwiązania typu Feedly czy InnoReader, to one również są obsługiwane.

NetNewsWire

Moutain Duck

Licencja: Komercyjna, darmowa alternatywa - Fuse-T

Moutain Duck jest klientem SFTP oraz storage'ów cloudowych typu S3. Pozwala na zamontowanie ich jako osobnego dysku w systemie, dzięki czemu praca na cloudzie jest równie wygodna, co praca z np. DropBoxem lub iCloudem.

Moutain Duck

Moutain Duck

Shottr

Licencja: Komercyjna, starsze wersje były darmowe

Shottr umożliwia, nie tylko tworzenie zrzutów ekranów, ale też zakreślanie na nich, i szybką cenzurę wrażliwych danych.

Shottr